SUPER DESIGN

Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń do nas 77 545 42 50


Krzesło Vitra Chaise Tout Bois Zobacz większe

Krzesło Vitra Chaise Tout Bois

KOD: 250sdvitrachaisetoutbois

ID: 143662

Rok produkcji1941
Rodzaj meblaKrzesło
ProjektantJean Prouvé
ProducentVitra

Wyślij wiadomość
sztuk


dni
Vitra Chaise Tout Bois

Krzesło dębowe z otwartym oparciem

Rodzaj: Krzesło
Projektant: Jean Prouvé
Rok produkcji: 1941

Opis

Chaise Tout Bois to jedyne krzesło francuskiego „konstruktora” i projektanta Jeana Prouvé, które jest w całości wykonane z drewna. Projekt jest bardzo podobny do słynnego krzesła Standard Prouvé, ale metalową podstawę zastąpiono drewnem ze względu na brak metalu podczas II wojny światowej. Forma Chaise Tout Bois wyraża intencję Prouvé, aby zapewnić dodatkową siłę w punkcie przejściowym między siedzeniem a oparciem, gdzie ciężar ładunku w anatomii człowieka jest największy. Profil tylnej części ramy – tylne nogi i podparcie oparcia – nawiązuje do tego przeniesienia obciążenia i jest typową cechą projektów Prouvé zarówno dla mebli, jak i architektury. Wybór gatunku drewna zależał od tego, co było w danym momencie dostępne. Po wojnie ponownie pojawiły się wystarczające zapasy dębu, który ze względu na swoją twardość i wytrzymałość był powszechnie używany we Francji do budowy statków i dachów katedr. Ponieważ te właściwości są również idealne dla krzesła wykonanego w całości z drewna, Chaise Tout Bois został ostatecznie wykonany z dębu i sklejki – na życzenie klientów Jean Prouvé oferowany również w wersji bejcowanej na ciemny kolor. W 1947 roku Prouvé zdobył nagrodę za Chaise Tout Bois w konkursie „Meubles de France”. Ideą konkursu było znalezienie atrakcyjnego, wysokiej jakości, masowo produkowanego wyposażenia na potrzeby powojennego społeczeństwa – zwłaszcza uchodźców i młodych małżeństw. Później Chaise Tout Bois został zastąpiony przez zdejmowaną wersję z metalu i drewna, która została następnie wyparta przez Model No. 305, łącząc również metalową podstawę z drewnianym siedziskiem i oparciem – znanym dziś jako krzesło Standard. Chaise Tout Bois firmy Vitra odpowiada jednemu z wariantów projektowych Jeana Prouvé z 1941 roku, którego konstrukcja nie wymaga ani jednej śruby. Wysokość i geometria siedziska są takie same jak krzesła Standard, dzięki czemu spełniają aktualne normy i wymagania. Ciepły wygląd i faktura drewna atrakcyjnie kontrastują z praktycznym wzornictwem konstrukcyjnym, typowym dla funkcjonalnego podejścia Prouvé. Szezlong Tout Bois jest dostępny w kolorze jasnego dębu lub dębu barwionego na ciemno.

Materiały
-Siedzisko i oparcie: sklejka profilowana w kolorze naturalnym lub dębu barwionego na ciemno, ochronne wykończenie lakierem naturalnym.
- Podstawa: podstawa z litego drewna nienadającego się do układania w stos; ten sam rodzaj drewna co oparcie i siedzisko w naturalnym lub ciemnym dębie, lakier ochronny.
- Pochodzenie drewna: lity dąb (Quercus robur) z Chorwacji, fornir z USA.

Jean Prouvé

Jean Prouvé - zdjęcie projektantaJean Prouve (1901-1984): francuski projektant i architekt przemysłowy i meblarski. Jean Prouve jest jednym z najbardziej wpływowych projektantów mebli we wczesnych latach współczesnego designu. Jean Prouve wprowadził epokę maszyn i estetykę nowoczesnego wzornictwa przemysłowego do wnętrz w stali, aluminium i architekturze, którą stworzył. Następnie kontynuował jej eksperymenty z różnymi materiałami.
Jean Prouve był zarówno inżynierem, jak i nowoczesnym projektantem.
Jean Prouve był kiedyś cytowany mówiąc: nigdy nie projektuj niczego, czego nie można zrobić.
Jean Prouve urodził się w artystyczna rodzina w Nancy we Francji; jego słynny ojciec, Victor Prouve, współpracował jako ceramik z wielkimi artystami secesyjnymi Emile Galle i Louis Majorelle. Sam Jean Prouve przed uczęszczaniem do szkoły inżynierskiej w Nancy został wyszkolony jako kowal metalu, a jego dogłębna znajomość metalu pozostała podstawą jego pracy i kariery. Po otwarciu własnego warsztatu w 1923 r. Jean Prouve rozpoczął produkcję nowoczesnych mebli metalowych własnego projektu, a także współpracował z niektórymi z najbardziej znanych francuskich współczesnych projektantów, w tym Le Corbusier i Charlotte Perriand. Jego regały do ​​akademików w Cite internationale universitaire de Paris, zaprojektowane z Perriandem i artystką Sonią Delaunay w 1952 roku, są prawdopodobnie najbardziej znanymi przykładami jego wspólnej pracy.
Jean Prouve zawsze uważał się za bardziej inżynier i konstruktor zamiast nowoczesnego projektanta. Nigdy nie projektował dla samej formy, skupiając się na istocie materiałów, połączeń i produkcji. Jean Prouve dążył do najbardziej wydajnych konstrukcyjnie i materiałowo projektów, z takimi klasycznymi efektami końcowymi, jak nowoczesny design krzesło Standard z 1934 roku i krzesło Antony z 1954 roku. Wykorzystując swoją innowacyjną metodę składania blachy, Jean Prouve zaprojektował serię stołów, które postrzegana lekkość mostów i obecność architektury. W połowie lat pięćdziesiątych Jean Prouve został zmuszony do porzucenia nowoczesnej produkcji mebli designerskich i zaczął poświęcać swój czas wyzwaniom architektury prefabrykowanej. Jego własny dom, który zaprojektował jako prototyp, jest obecnie uważany za ważny rozwój w budownictwie prefabrykowanym.

Tagi

Vitra, Jean Prouvé, Krzesła, Stoły i krzesła, krzesło, Krzesła w stylu współczesnym, Krzesła designerskie, Krzesła drewniane, Krzesła z litego drewna, Krzesła z forniru drewnianego, Wielowarstwowe krzesła z drewna, Krzesła dębowe, Krzesła z drewna in

Napisz opinię

Krzesło Vitra Chaise Tout Bois

Krzesło Vitra Chaise Tout Bois

Chaise Tout Bois to jedyne krzesło francuskiego „konstruktora i projektanta Jeana Prouvé, które jest w całości wykonane z drewna. Projekt jest bardzo podobny do słynnego krzesła Standard Prouvé, ale metalową podstawę zastąpiono drewnem ze względu na brak metalu podczas II wojny światowej. Forma Chaise Tout Bois wyraża intencję Prouvé, aby zapewnić dodatkową siłę w punkcie przejściowym między...

Lampy na zamówienie

lampy na zamówienie


Payments

Firma Maximus Design to przedsiębiorstwo rodzinne, którego korzenie sięgają lat 70-tych ubiegłego wieku. Protoplastami firmy są nasi dziadkowie, Teresa i Franciszek Wawrzyniakowie, którzy w Poznaniu rozpoczęli działalność rzemieślniczą od produkcji abażurów. Następnie działalność została poszerzona o produkcję lamp. W roku 1996, rozpoczęła się działalnością handlową. Efektem tego było powstanie Salonu Oświetleniowego w Głogówku.

Dzięki systematycznemu poszerzaniu oferty handlowej, a także zdobywaniu wiedzy technicznej staliśmy się liderem w tej części Polski w zakresie doradztwa technicznego oraz projektowania oświetlenia do wnętrz jaki i na zewnątrz budynków.

Właścicielem serwisu i administratorem danych osobowych jest 7 Regnum Group Daniel Wawrzyniak, z siedzibą w Głogówku przy ul. Skargi 17, 48-250 Głogówek