RICHARD SAPPER

Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń do nas 77 545 42 50


RICHARD SAPPER

Produkty projektanta: Richard Sapper

Richard Sapper urodził się w 1932 roku. Po studiach filozofii, anatomii i inżynierii ukończył studia biznesowe na Uniwersytecie Monachijskim.
Karierę projektową rozpoczął w dziale stylizacji Daimler Benz w Stuttgarcie, zanim przeniósł się do Mediolanu, gdzie pracował najpierw dla architekta Gio Pontiego, a następnie w dziale projektowym domu towarowego „La Rinascente”, znanego m.in. czas od twórczej awangardy. W 1959 rozpoczął także samodzielną pracę, tworząc radia dla Telefunkena i zegary dla Lorenza. Na początku lat 60. Sapper rozpoczął wieloletnią współpracę z włoskim architektem Marco Zanuso. Razem działali jako konsultanci projektowi dla Brionvega, włoskiej firmy elektronicznej, dla której opracowali serię telewizorów i odbiorników radiowych. W 1968 wraz z Pio Manzu i Williamem Lansingiem Plumbem Sapper zorganizował na XIV Triennale wystawę o granicach techniki. W latach 70. Sapper był konsultantem w rozwoju eksperymentalnych samochodów dla FIAT-a i konstrukcji pneumatycznych dla Pirelli, tworząc koncepcję samochodu z elastyczną skorupą zaprojektowaną w celu zmniejszenia wpływu kolizji. Wraz z Marco Zanuso zaprojektował przenośną jednostkę mieszkalną na wystawę „Włochy, nowy krajobraz krajowy” w 1972 roku w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. W tym samym roku Sapper utworzył grupę badawczą z włoskim architektem Gae Aulenti w celu zbadania nowych systemów transportowych w celu zmniejszenia zatłoczenia śródmieścia, co rozwinął na wystawie na 16. Triennale w 1979 roku. Od 1980 roku Sapper był głównym konsultantem ds. projektowania przemysłowego w firmie IBM, a później Lenovo, nadzorujący projektowanie komputerów osobistych firmy na całym świecie. Zaprojektował pierwszego laptopa ThinkPad w 1992 roku, a także długą serię kolejnych modeli.
Główne zainteresowania Sappera w pracy projektowej skupiały się na skomplikowanych technicznie problemach. Opracował i zaprojektował szeroką gamę produktów, od statków i samochodów, przez komputery i elektronikę, po meble i sprzęt AGD. Do jego klientów należą Alessi, Artemide, B&B Italia, Brionvega, FIAT, Heuer, Kartell, Knoll, IBM, Lenovo, Lorenz Milano, Magis, Molteni, Pirelli i wielu innych. akademia, nauczanie na Yale University, Hochschule für Angewandte Kunst w Wiedniu, Kunstakademie w Stuttgarcie, Domus Academy w Mediolanie, Central Academy of Art and Design w Pekinie, University of Buenos Aires, Royal College of Art w Londynie oraz wykłady na uniwersytetach całego świata
Richard Sapper otrzymał wiele nagród za swoje produkty, a jego projekty znajdują się w stałych kolekcjach wielu muzeów na całym świecie. Od 1988 roku jest członkiem honorowym Królewskiego Towarzystwa Sztuki, a od 2001 członkiem Akademie der Künste w Berlinie. W 1992 roku Saper otrzymał nagrodę Lucky Strike Award od Fundacji Raymonda Loewy za swoje prace projektowe. Niemiecka Rada Wzornictwa przyznała mu całokształt twórczości w 2009 roku, aw 2010 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Karoliny Północnej. W 2012 roku Saper został odznaczony przez Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Krzyżem Zasługi Orderu Zasługi. .

Lampy na zamówienie

lampy na zamówienie


Payments

Firma Maximus Design to przedsiębiorstwo rodzinne, którego korzenie sięgają lat 70-tych ubiegłego wieku. Protoplastami firmy są nasi dziadkowie, Teresa i Franciszek Wawrzyniakowie, którzy w Poznaniu rozpoczęli działalność rzemieślniczą od produkcji abażurów. Następnie działalność została poszerzona o produkcję lamp. W roku 1996, rozpoczęła się działalnością handlową. Efektem tego było powstanie Salonu Oświetleniowego w Głogówku.

Dzięki systematycznemu poszerzaniu oferty handlowej, a także zdobywaniu wiedzy technicznej staliśmy się liderem w tej części Polski w zakresie doradztwa technicznego oraz projektowania oświetlenia do wnętrz jaki i na zewnątrz budynków.

Właścicielem serwisu i administratorem danych osobowych jest 7 Regnum Group Damian Wawrzyniak, z siedzibą w Głogówku przy ul. Pasternik 4F, 48-250 Głogówek