EDUARD JOSEF WIMMER-WISGRILL

Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń do nas 77 545 42 50


Sortuj wg:
Pokazuje 1 - 1 z 1 pozycji
  • Rok produkcji: 1937
  • Rodzaj lampy: Lampa wisząca
  • Przeznaczenie: Wewnętrzne
  • Projektant: Eduard Josef Wimmer-Wisgrill
  • Producent: Woka Lamps Vienna
  • Materiał: Kryształ
  • Materiał: Szkło
  • Kraj pochodzenia: Austria
Pokazuje 1 - 1 z 1 pozycji

EDUARD JOSEF WIMMER-WISGRILL

Produkty projektanta: Eduard Josef Wimmer-Wisgrill

Eduard Josef Wimmer-Wisgrill urodził się 2 kwietnia 1882 roku w Wiedniu. Był wszechstronnym artystą pracującym w różnych dziedzinach, w tym w modzie, sztukach dekoracyjnych, teatrze i projektowaniu wnętrz. W swojej długiej karierze był także profesorem w kilku instytucjach. Wimmer-Wisgrill najpierw uczęszczał do Handelsakademie (Akademia Handlu), a następnie do Kunstgewerbeschule (Szkoły Sztuk Stosowanych), gdzie w latach 1901-1907 uczył się u Josefa Hoffmanna, Kolomana Mosera i Alfreda Rollera. Wimmer dołączył do Wiener Werkstätte w 1907 roku i pełnił funkcję pierwszego dyrektora artystycznego działu mody w latach 1910-1922. W Wiener Werkstätte Wimmer był aktywny w prawie każdej dziedzinie projektowania, ale jego siła tkwiła w modzie; kiedyś nazywano go „Poiretem Wiednia”. Był współautorem projektów mebli, metaloplastyki, biżuterii, mody i dodatków, tekstyliów, skór i opraw introligatorskich, współpracował także z Mode Wien 1914/15. Jego praca jako projektanta pocztówek zbiega się z wystawą mody Wiener Werkstätte w Hohenzollern Kunstgewerbehaus w Berlinie w 1912 roku . Wimmer zaprojektował dziesięć modnych pocztówek dla Wiener Werkstätte.
W 1906 Wimmer rozpoczął pracę w teatrze projektowym. Praca ta rozszerzyła się wraz z mianowaniem go w 1907 roku na scenografa i projektanta kostiumów dla kabaretu Fledermaus. Zaprojektował także spektakl teatralny dla kabaretu Maskenspiele. Zachowało się wiele z jego projektów związanych z tą produkcją, ale impreza nigdy nie została wystawiona. W 1908 Wimmer zaprojektował kostiumy do spektakli Kunstschau (Art Show) z 1908 roku.
Równolegle z karierą projektową Wimmer przez wiele lat uczył. Od 1912 do 1913 był adiunktem w Kunstgewerbeschule, gdzie pracował pod kierunkiem Kolomana Mosera. W 1918 został mianowany profesorem zwyczajnym tej uczelni i kierował katedrą mody do 1921. W 1922 opuścił Wiedeń, przebywając początkowo w Paryżu, zanim przeniósł się do Stanów Zjednoczonych. Tam odwiedził architekta i projektanta Josepha Urbana oraz nowojorski oddział Wiener Werkstätte. Wimmer przebywał w Nowym Jorku przez prawie rok, pracując jako projektant mody, kostiumów i tekstyliów. W 1923 Wimmer krótko wykładał w Chicago w Instytucie Sztuki. W 1924 wrócił do Wiednia, aw 1925 ponownie rozpoczął pracę pedagogiczną w Kunstgewerbeschule, kierując wydziałem mody i tekstyliów. Uczył do 1953, oficjalnie przeszedł na emeryturę w 1955. Pozostałe lata życia Wimmer poświęcił malarstwu, faworyzując pejzaże i motywy roślinne. Zmarł w Wiedniu w grudniu 1961 r.

Lampy na zamówienie

lampy na zamówienie


Payments

Firma Maximus Design to przedsiębiorstwo rodzinne, którego korzenie sięgają lat 70-tych ubiegłego wieku. Protoplastami firmy są nasi dziadkowie, Teresa i Franciszek Wawrzyniakowie, którzy w Poznaniu rozpoczęli działalność rzemieślniczą od produkcji abażurów. Następnie działalność została poszerzona o produkcję lamp. W roku 1996, rozpoczęła się działalnością handlową. Efektem tego było powstanie Salonu Oświetleniowego w Głogówku.

Dzięki systematycznemu poszerzaniu oferty handlowej, a także zdobywaniu wiedzy technicznej staliśmy się liderem w tej części Polski w zakresie doradztwa technicznego oraz projektowania oświetlenia do wnętrz jaki i na zewnątrz budynków.

Właścicielem serwisu i administratorem danych osobowych jest 7 Regnum Group Damian Wawrzyniak, z siedzibą w Głogówku przy ul. Pasternik 4F, 48-250 Głogówek